Flutter mi? React mı? Xamarin mi? İonic mi? hangisi ile mobil uygulama geliştirmeliyim.

Mobil uygulama dünyası artık kullanıcıların vakit gecirdiği birinci platform oldu. artık bir web siten var mı sorusunun muhatabı olmaktan cok mobil uygulaman var mı sorusuna muhatap olacak firmalar,

piyasada mobil uygulama dediğimizde ilk akla gelen , Symbian yüklü telefonlardaki kücük uygulamalar gelir Symbian c++ diliyle acık kaynak geliştirilmiş Vakfı tarafından cep telefonları ve bilgisayarları gibi çeşitli taşınabilir iletişim aygıtları için geliştirilmiş ve 2000’li yıllarda yaygın olarak kullanılmış bir işletim sistemiydi. sonrasında Apple ın İos işletim sistemini (2007) sonrasında Google ın Android işletim sistemi(2008) ile cep telefonlarına girdi. İOS geliştiriciler C, C++, Objective-C, Swift dilleri ile geliştirme yaparken Android Java tabanlı uygulama geliştriebilirsiniz. peki dışlanan Huawei de bir işletim sistemi cıkarmayı planlıyor. geliştiriciler özellikle ülkemizde fullstack developer olarak çalışırlar genelde çünkü piyasa bunu götürmektedir bir yazılımcı her işi yapmalıdır bakısı vardır.

mobil uygulama geliştiricileri ios geliştirdi. arkasında back end tarafınıda kodlaması hatta web arayüzünü html css js ilede tanışmak zorundadır.

peki Mobil uygulama düşünüyorsunuz. hangi altyapıyı kullanayım. hem android için javayı ios içinde en azından Swift öğrenmeliyim. bunların güncellemelerini sürekli takip edip ayrı ayrı arayüzler hazırlayıp her iki platforma ayrıca çalışmalıyım. bu birinci yöntem. ikinci yöntem ise bir yazar iki platforma cıktı alabilirmiyim.

bunun için akla gelen ilk cordova oluyor. Html css bilen birisi cok rahat uygulama tasarımları yapar ve iki platformada cıktı alır? daha güzel arayüzler cıkarmak için ionic frameworkunu kullanabilirsiniz. ama cordova hibrit bir uygulama cıkardığından biraz hantallasıyor. örneğin işlemci kullanımı biraz daha artıyor. büyük uygulamalarda daha iyi performans elde edebilmek için cokca düşünerek kod yazmanız gerekiyor.

Native uygulama geliştirmeniz gerek diyorsanız kendi platformarı ve dillerinin alternatifi Cross platform olarak Facebook un react ı öne cıkıyor. javascript bilen bir kişi cok hızlı ve performanslı uygulamalar cıkartabilir. ama react cordovanın hibritinden iyi olsada tam yeterli performansı size vermeyebilir. tabi günümüzde çok popiler çok kolay iş bulabilirsiniz.

Microsoft’un Xamarin i c# bilen bir geliştirici cok hızlı baska diller öğrenmeden Native uygulama cıktısı alabilir. buda bir artıdır. fakat cok döküman bulamayabilirsiniz. dünyada kullanıcısı diğerleri kadar popiler değer maalesef

Google ın Flutter ise dart diliyle geliştirilmiş hem masaüstü hem web hem ios hem android cıktısı alabileceğiniz şekilde kullanıcılara sunulmuştur.

peki hangi platformu kullanmalıyım derseniz her platform kendi alanında kendine göre artıları var desek te flutter sanki daha performans olarak daha iyi gibi.

bunu size medium kanalında yapılan testlerle göstermek istiyorum.

Flutter youn cpu testinde flutter diğer kendi platformlarına daha yakın performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. bana 532 777 34 99 numaramdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir