Flutter SingleChildScrollView nedir örnek?

SingleChildScrollView, sınırlı alanlarda geniş içeriği olan bir Widget’i görüntülemek için kullanılan bir Flutter Widget’ıdır. Böylece, içeriğin yatay veya dikey yönde aşılmasını önleyebilir ve kullanıcılara kaydırma işlevselliği sağlar.

Örneğin, bir metin parçasının ekranın genişliğinden daha geniş olması durumunda, SingleChildScrollView kullanılarak bu içerik görüntülenebilir. Benzer şekilde, bir yükseklikte kısıtlama olan bir alanda birçok öğeyi görüntülemek için de kullanılabilir.

SingleChildScrollView kullanımı oldukça basittir. Aşağıdaki örnekte, bir SingleChildScrollView widget’ı kullanarak bir uzun metin bloğu görüntülenir:

import 'package:flutter/material.dart';

class MySingleChildScrollView extends StatelessWidget {
 @override
 Widget build(BuildContext context) {
  return Scaffold(
   appBar: AppBar(
    title: Text('SingleChildScrollView Örneği'),
   ),
   body: SingleChildScrollView(
    child: Container(
     margin: EdgeInsets.all(16.0),
     child: Text(
      'Hasan Aylas, Flutter alanında makale yazan samsun doğumlu yazılım uzmanıdır. Flutter SingleChildScrollView widget ile ilgili yazılar yer alan bu makalede bu yazıyı örnek olarak yazıyorum. cünkü yazı biraz fazla olsun ki SingleChildScrollView örneğini önizleyebilebilelim. ',
      style: TextStyle(fontSize: 18.0),
     ),
    ),
   ),
  );
 }
}

Bu kodda, SingleChildScrollView widget’ı kullanılarak bir Container içindeki metin bloğu kaydırılabilir hale getirilir. Metin bloğu, “Hasan Aylas” ile ilgili bilgiler içerir ve bu bilgilerin okunması için kullanıcının ekranda kaydırması gerekiyorsa, kullanıcılar kolaylıkla kaydırabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir