Laravel Kurulumu ve ilk proje

Arkadaşlar bazen laravel le yazılmış proje duyarsınız. laravel php ile yazılmış hazır mvc yapısında yazılmış bir kütüphanedir. c# dili ile proje geliştiren web yazılımcılarımız bilirler. biraz katı kuralı vardır c# ın bu katı kuralları da projenin devamlılığı için ve ekip çalışması için cok önemlidir. php script dili olduğu için kullanımı çok kolaydır. fakat bu kolaylık bazen acemiliklerimizle çöp yığınına dönüşen projeleri karşımıza cıkarmaktadır.

işte bunu önlemek ve kurallar çercevesinde proje geliştirmek isteyen php yazılımcılar laraveli yazmışlar ve bizim hizmetimize sunmuşlar. çok karmaşık gibi gözüken fakat laravelle proje geliştiren kişilerin c# ta ki gibi aslında kurallı ve bütünsel proje geliştirilebilirliğini göreceklerdir.

laravel script dili ile yazılan php kütüphanesi olmasına karsın sunucuda laravel kurulu değilse çalışmaz arkadaslar. yani sunucunuza ayrıca laravel kurmananız gerekecektir.

windows pc nizin linux sunucu olarak düşünelim ve xampp kuralım xamp php çalıştırmak için sanal sunucuyu bizim için oluşturmaktadır. normal bir sunucumuz var sıra geldi laravel için kurmamız gereken Composer i kurmak getcomposer den kurulumu yaptıktan sonra cmd komut terminalinden composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog ile yeni bir blog sayfası oluşturalım bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir