SAĞLIK BÜYÜK BİR NİMETTİR

Muhterem Müslümanlar!

Yaşadığımız Dünyayı yoktan var eden Allah ın biz kullarına bahsettiği ve emanet ettiği en büyük nimet sağlık nimetidir. Kişinin dunyadaki görevlerini yerine getirebilmesi öncelikle sağlıklı bir vucuda sahip olmasına bağlıdır.  yüce Allah bu vucudun  verimliliğini etkileyecek onu sekteye uğratacak zarar verecek davranışlardan uzak durmayı kesin bir dille yasaklamıştır.

 

Rabbimizin  gönderdiği ilahi mesajlar ışığında dinamik bir toplumun ortaya cıkmasına vesile olan Hz Peygamber (sav) mensup olduğu toplumun cekirdeğini olusturan sahabi efendilerimizle bizzat bedeni ve sosyal yonleriyle ilgilenmiş  onları dünyanın en mükemmel toplumu olma noktasında yetiştirtirmiştir. Ayrıca yüce islamın yayılması güclenmesi ve kendini koruması için onları  hazır hale getirmeye gayret ediyor , onların vucut sağlığını korumasında sürekli teşvik ediyordu “Kuvvetli Mü’min, Allah’a, zayıf Mü’minden daha se­vimlidir.”(1) buyurarak bu önemi bizlere de aktarıyordu. Resûlüllah Efendimiz: “Allah’ım vücuduma, kulağıma, gözüme afiyet ver. Senden başka ilah yoktur.”(2)diye dua eder ve aile fertleriyle ashabına da bunu tavsiye ederdi. Yine efendimiz  söyle buyurmuştur ki:

 

“Allah’tan, affedilmek, sağlık ve selâmet dileyin. Hiç kimseye, iman hariç, sağlıktan daha hayırlı bir sey verilmemiştir.” (3)

YAZININ DEVAMI http://www.memurlarburada.com/kose-yazisi/39/saglik-buyuk-bir-nimettir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir